Nukleony a jiné druhy částic
NUKLEONY- nukleon je společný název pro proton a neutron, částice, z nichž se skládá atom. Počet nukleonů v atomu se nazývá nukleonové číslo a značí se A. Nukleony se nazývají podle řeckého názvu pro jádro nukleus, protože se proton a neutron nacházejí v jádře atomu. Doufám, že jste nezapoměli co je to spin. Proty co zapoměli je to neměná vlastnost všech elementárních částic-nedělitelných. V poctatě je to rotace dané částice. Na rozdíl od velkých těles nelze otáčení čili spin nelze ani spomalit, ani urychlit. Podle velikosti spinu dělíme všechny částice na dvě skupiny. Částice které se neotáčejí nebo se otáčí rychle-odborně řečeno mají nulový nebo celiství spin se nazývají BOSONY podle Indického fyzika Boseho. Naopak částice které se otáčejí středně rychle se nazývají FERMIONY podle Italského fyzika Enrica Fermiho. Oba druhy částic se od sebe odlišují. Pro názornost použijeme přirovnání s vlakem. V prvním vagónu , jehož průvočí je pan Fermi, platí příkaz, že v jednom kupé nesmí sedět víc jak dva cestující,a to jen ve směru a druhý proti směru jízdi. V žádnem kupé nesmí sedět třetí cestující. Zcela jinak to vypadá v druhém vagonu,jehož průvočí je pan Bose. Počet cestujících není nijak omezen. Družní cestující bez zákazu schromaždování se chovají jako částice s nulovým nebo celím spinem. Do velmi malého prostoru můžeme vměstnat velký počet takových částic-tedy bosonů. Například fotonů.
BARYONY A BARYONOVÝ NÁBOJ ČI BARYONOVÉ ČÍSLO-elementární částice mohou mít i jiné náboje, než ten elektrický. Jedním znich je ten Baryonoví. Řecky Barias znamená těžký, masivní. Skupina Baryonů je vlatně taková uzavřená rodina. Jestliže se některý Baryon mění, muže se změnit pouze v jiný Baryon. Všechny těžké Baryony jsou nestálé a rozpadají se. Přemění se nakonec v nejlehčí Barion a ten je proton( no ano! proton je jak v nukleonech tak v Baryonech!). Proton se už rozpadnout nemůže, protože by se ve vesmíru stratil jeden Baryon a příroda si své Baryony pečlivě hlídá jako učitelka.Každá učitelka pozná svoji třídu její dědi jsou proni jednotky a děti z jiných tříd jsou nuly.
Podobně počítá své Baryony i příroda +1 každý Baryon (proton,neutron).0 každá jiná částice.-1 antibaryon (antiproton,antineutron). Součet všech Baryonů se kterými se něco děje se značí N.Tojetedy to Baryonové číslo nebo Baryonový náboj. Jak jsem již říkal žádný Baryon nesmí zmizet ani se sám od sebe vytvořit, tomuto pravidlu se říká zákon o zachování Baryonů.
LEPTONOVÝ NÁBOJ ČILI LEPTONOVÉ ČÍSLO-leptos znamená řecky lechký nebo drobný. K rodině Leptonů patří : elektron, mion,tauon a elektronové, mionové a tauonové neutrino. A podobně jako u Baryonů žádný Lepton se nemůže stratit, ani vzniknout z ničeho. A opět si příroda své Leptony pečlivě hlídá. Každé částici náleží určitý Leptonový náboj , a to podle následujícího pravidla: +1 je náboj Leptonu, 0 každá jiná částice, -1 antilepton. Součet všech Leptonových nábojů všech částic (leptonové číslo) zůstává při všech změnách stejný. Tomuto zákonu říkáme zákon o zachování Leptonového čísla.
MEZONY A JINÉ ČÁSTICE- Mezony jsou bosony složené s páru kvark, antikvark. Jako první byli objeveny piony. Existují ve třech typech: jeden s kladným nábojem, druhý se záporným a třetí bez náboje. Při srážkách nukleonů s piony byli pozorovány částice jejiž rozpadová doba (doba za kterou se nestabilní částice rozpadne) byla poměrně dlouhá a které vznikali po dvojicích. Byli pojmenovány podivné. Později byli přejmenovány kaony.
V roce 1952 ojevili fyzikové Fermi a Anderson částici s exstrémě nískou životností. Tyto částice byli pojmenovány rezonance.
A bylo jich objeveno několik set. Někteří vědci je nepovažují , ani za částice. Pion se skládá z up kvarku a antikvarku down. V kaonech mezi kvarkem a antikvarkek obstarává částice jménem gluon.